NEJVZÁCNĚJŠÍ STROMY V PARKU
Pajehličník přeslenatý (Scyadopitys verticillata) je stále zelený strom dosahující výšky až
40 m a šířka jeho kmenu je 100 cm. Jeho domovem je Japonsko, kde patří mezi oblíbené okrasné stromy. Pajehličník se honosí bílým, velmi pružným a cenným dřevem, dobře odolává vlhku, proto je ve své domovině používán k vodním stavbám. Jeho olistění tvoří nápadně dlouhé zelené dvojjehlice. Druhým rokem dozrávají šišky, které jsou vzpřímené. Pajehličník je často pěstován v zakrslých kulturách – bonsajích.
Jinan dvoulaločný je u nás znám především pod svým latinským názvem Ginkgo biloba.
Jinan je zcela ojedinělým druhem, který je součástí flóry naší planety již asi 200 miliónů let. Jinan je pokládán za nejstarší žijící fosílii na naší Zemi. V příznivých podmínkách se dožívají stáří až 2000 let. Jinan je ojedinělý také tím, že tvoří přechod mezi rostlinami nahosemenným (jehličnany) a rostlinami krytosemennými (listnatými stromy). To je dáno jeho zvláštními dvoulaločnými vějířovitými listy a jeho plody. Jinany rostou jako stromy odděleného pohlaví.
Jsou pěstovány od nepaměti v Číně a východní Asii, kde do dnešních dob rostou hlavně kolem buddhistických chrámů. Do Evropy byl jinan dovezen v roce 1727 a i u nás je pěstován jako zajímavý parkový strom.
Zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum) pochází z východní Číny. U nás zmarličník dosáhne jen málokdy větší výšky než 20 metrů a často je keřovitý. Ovšem v Japonsku, jeho domovině, patří k největším opadavým stromům.Listy má tento strom okrouhle srdčité, na okraji vroubkované, s délkou dosahující až 9 cm. Při rašení jsou listy bronzově načervenalé, na podzim výrazně žluté. Jeho plodem je malý asi 2 cm dlouhý lusk s několika drobnými semeny. Zmarličníku se líbí především na polostinném stanovišti v mírném přistínění s vyššími dřevinami. Zmarličník je ceněn pro své jarní a podzimní zbarvení.
Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica) pochází také z Japonska a tvoří 30 % tamních lesů. Tento statný až 30 m vysoký strom u nás dorůstá jen ojediněle přes 20 metrů. Jeho olistění tvoří 1-2 cm dlouhé jehlice. Až po 40 letech života se objevují jeho plody – kulaté šišky o rozměru 2 cm, které v prvním roce uzrávají. Dřevo tohoto stromu je velmi cenné a trvanlivé. Pěstuje se v mnoha okrasných formách, z nichž četné jsou zákrsky.
Zerav obrovský (Thuja plicata) tento stále zelený strom dorůstá výšky až 60 metrů a jeho domovinou je Severní Amerika. Zoravovy listy jsou šupinaté a přitisknuté, takže větévky vypadají jako uhlazené. Když se jeho listy rozmelou, příjemně kořenně voní. Po 30. roce života se objevují jeho plody – šišky dorůstající do 12 mm a vyskytují se především ve velkém množství, tudíž v koruně krásně vyniknou. Dřevo je velmi trvanlivé, snadno opracovatelné a vedle douglasky patří v západní Americe k nejdůležitější dřevině.
Do Evropy byl dovezen roku 1853. Bývá vysazován v zahradách a parcích, kde vynikne jeho bujná krása.
Však také patří k nejkrásnějším dřevinám lešenského parku.
Metasekvoje tisovcovitá (Metasequoia glyptostroboides)
Tento druh metasekvoje byl pokládan za již dávno vyhynulý. Vyskytoval se v třetihorách, ale v roce 1941 čínský botanik T. Kan nalezl ve střední Číně jediný dnes žijící druh. Jeho objev způsobil světovou senzaci. Tyto až 30 m vysoké stromy tvoří širokou zápojnou korunu
Metasekvoj také nádherně barví listy podle ročního období. Vytváří až přes 30 m vysoké stromy se širokou zápojnou korunou. Její listy jsou svěže zelené a asi 1,5 cm dlouhé. Na podzim se vybarví do červena až rezava. Zralé šišky mají tmavohnědou barvu. Metasekvoje se dožívají stáří až několika staletí a pro své velké rozměry se uplatní pouze v rozsáhlých parcích.
Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana)
Jeho domovem je Severní Amerika. Dorůstá do výšky až 60 m, jeho tvar připomíná jehlan a je ovětven takřka až k zemi. Cypřišek se honosí krátkými rozložitými listy s drobnými šupinami. V období 25. až 30. roku života se objevují šištice dlouhé asi 1 cm, které většinou dozrávají ještě téhož roku. Cypřišek velmi dobře snáší kouřové prostředí. Jeho dřevo je velmi cenné, příjemně voňavé a trvanlivé. Zvláštností je, že obsahuje olej, který je účinným diuretikem. Cypřišek je pěstován v zahradách a parcích jako okrasná dřevina.